Passion Comes in Waves
Contest

KETUT AGUS AND TAINA IZQUIERDO WIN STOP #2 OF THE RIP CURL GROMSEARCH 2017

Cimaja, West Java – The 2017 GromSearch Series continued for the second stop at Cimaja, West Java. On the first day the groms were given 3-4 foot waves, offshore winds and barrels galore.On the second day the swell dropped to 2-3 feet, but with amazing conditions. “All the groms were ripping, air attempts and barrels” said Contest director and Bali legend Pepen Hendrik “ I was so stoked to be there to see it live!” .

“I love this wave, I know my scores weren’t great, the tide was a little bit too high, but I’m still stoked and had a great time!”, said Taina Izquierdo after winning the girls division with a total of (7,63) againts Rasti Nurhasanah (4,60), Nika Sundari (3,63) and Perta Melia (1,33).

During the 2 days of the Rip Curl GromSearch, all competitors joined in to help in a giant beach clean and learned about how important it is to respect the beach and coastline. At the end of the 2nd day, not only the competitors but also all the locals of Cimaja, West Java engaged in fun beach activities.

The next Rip Curl GromSearch will be held in Canggu, Bali on september 23rd & 24th where all Groms will do their best to impress the judges and win the next set of tickets to Rip Curl GromSearch National Finals 2017!

Rip Curl is looking for young and fresh talents to build the next generation of upcoming surfers, so… Let the Grommets rock!

The Rip Curl GromSearch is supported by XPS Link, Agility, Famous Surf Wax, Creatures, Lock & Walk, Sun Zapper and official media support by: Indosurflife.com, Bali Belly, and Surftime Magazine and SSA (Sukabumi Surfing Association) for the 2nd stop.
Rip Curl GromSearch 2017 Cimaja, West Java Contest Results:

Under 16th Division (Boys):
1. Ketut Agus (Bali)
2. Dhanny Widianto (Java)
3. Tenshi Ishii (Bali)
4. Shu Kamiya Yasa (Bali)

Under 16th Division (Local Boys):
1. M. Juanda Saiful Rohim (Citepus – Java)
2. Abudzar Alghifari (Carita – Java)
3. Riki Afrianto (Batu Karas – Java)
4. Dede Fauzi (Karang Hawu – Java)

Under 14th Division (Boys):
1. Kona Eru (Bali)
2. Varun Tandjung (Bali)
3. Bronson Meidy (Lakey Peak, Sumbawa)
4. Made Dera (Bali)

Under 12th Division (Boys):
1. Westen Hirst (Lakey Peak, Sumbawa)
2. Ceilang Edwar (Pangandaran – Java)
3. Anton (Batukaras – Java)
4. Hikmal M (Karang Papak – Java)

Under 10th Division (Boys):
1. Nathan Bontje (Bali)
2. Lalang Ahmad (Pacitan – Java)
3. Namin Farthur (Jogja – Java)

Under 16th Division (Girls):
1. Taina Izquierdo (Bali)
2. Rasti Nurhasanah (Anyer – Java)
3. Nika Sundari (Citepus – Java)
4. Perta Melia (Jogja – Java)

Expression Session:
Best Wave
Aldi Akmaludin (Karang Papak – Java)

Best Trick
Riki Fauzi (Batu Karas – Java)

Schedule of the Grom Search events for 2017:
Series 3 – Canggu, Bali, September 23rd & 24th
Rip Curl Grom Search – National Final – Somewhere October 21st & 22nd